Prečo ľudia ako Donald Trump zabíjajú "americký sen"

Autor: Lucia Hlavatá | 5.12.2017 o 9:13 | (upravené 6.12.2017 o 11:28) Karma článku: 4,84 | Prečítané:  1434x

Cestou autobusom zo San Francisca som rozmýšľala, čo je to vlastne ten slávny „american dream“ (americký sen). Existuje vôbec?

Článok je mojim osobným pozorovaním, negeneralizuje ani si neuzurpuje právo tvrdiť, že myšlienky v ňom sú všeobecne platné a nemenné.

Niekde medzi San Franciscom a Los Angeles

Cestou autobusom som rozmýšľala, čo je to vlastne ten slávny „american dream“ (americký sen). Ak sa človek dobre narodí, má v živote šancu na kvalitný a zaujímavý život. Ak sa však narodí zle, celý život bude ovplyvnený tým, z akého prostredia pochádza, aký je jeho pôvod. Nebude mať šancu dostať sa z „bad neigbourhood“ (v našom ponímaní niečo ako „zlá štvrť“, v ktorej žijeme), nedostane šancu na vyššie vzdelanie, a tak ani dobrú prácu do budúcna a v tom spočíva podstata amerického sna. Prebiť všetky mínusy, s ktorými začíname. Dosiahnuť niečo, čo je v daných podmienkach takmer nemožné. Zmeniť svoj osud. Napriek svojim limitom zabojovať a zažiť svoj vlastný, americký sen. Práve to môžu ľudia ako Trump úplne zničiť. Nádej na americký sen. Pre tých, ktorí živoria v drsných štvrtiach veľkomiest a nikdy nedostanú rovnaké šance ako „dobre narodení“, nádej pre rodiny, ktoré cestujú cez hranice a zomierajú, aby sa dostali do krajiny, ktorá im chce do cesty postaviť obrovský múr. Americký sen žije len dovtedy, kým budú mať títo ľudia šancu naplniť ho.

Každé väčšie mesto v USA má svoju „east neigbourhood“ , časť mesta, ktorá je útočiskom problematických minorít, zväčša Hispáncov a Afroameričanov, Noam Chomsky v jednom z jeho rozhovorov povedal, že otázka pôvodu je hlboko previazaná s americkou spoločnosťou a nemožno ju odignorovať. A naozaj som to zažila. Zhodou okolností sme sa na cestách po USA nevyhli „nevhodným štvrtiam“, ktoré však pre mňa ostanú jedným z najsilnejších zážitkov.

Miestami stretu kultúr. Cesty mestskými autobusmi, kde sme ako jediné belošky pútali pozornosť miestnych. Ani raz som sa nestretla s nepriateľským prístupom alebo uzavretosťou voči dvom Európankám, ktoré sa očividne stratili. Pretože, čo iné by mohli robiť v štvrtiach na okrajoch miest, žijúcich si svojim vlastným životom. Počas niekoľkomesačného pobytu v USA som zažila viacero veľkých protestných akcií, vzostup „Black lives matter“ v Bostone, po útokoch vo Virginii, snaha „DACA a Dreamers“ pred Bielym domov, o to, aby mohli ostať v Amerike. Transparenty kričiace, „Posielate nás domov, ale kam máme ísť?!“

„Americký sen žije v ľuďoch z Guatemaly, ktorí utekajú do Ameriky za lepším životom, v Európanoch, ktorí túžia po väčšej voľnosti, americký sen žije v sexuálnych menšinách, ktoré tam nachádzajú pochopenie a americký sen pomaly umiera vo chvíľach, kedy v neho títo ľudia stratia dôvod veriť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S elektronickým receptom riskuje pacient tour po lekárňach

Čítačku kariet, ktorú potrebujú, aby sa pripojili do elektronického systému receptov, stále nemá 40 percent lekárnikov. Termíny už tlačia.


Už ste čítali?